top of page
tinyhouse-geodome-zapad-slnka.jpg

Náš príbeh

Budujeme permakultúrny Raj

od roku 2020

Pred mnohými rokmi, keď sme ešte žili na ostrove, kde bolo všetkého materiálneho dostatok, sa nám sníval takýto sen.

Sen, v ktorom sme sa vydali na nepoznanú cestu plnú nových dobrodružstiev, skúseností a plnohodnotných priateľstiev. Museli sme ale vymeniť pohodlie mesta a všetko, čo sme dovtedy vybudovali, za kus RODnej zeme, tvrdú prácu, drevenú motyku a veľa trpezlivosti.

Na tejto vysnenej ceste sa ale rebríček hodnôt nezačínal veľkým domom, autom a úspechom, ale RODinou, láskou, porozumením a vnútorným pokojom. V tomto sne sme boli viac v spojení s prírodou, v prítomnom okamihu s ľuďmi, ktorí sú nášmu srdcu blízki. A hlavne sme prebrali plnú zodpovednosť za naše zdravie, šťastie a život.

Sen pokračoval s príjemným pocitom slobody pre nás a naše deti, ktoré boli vedené životom v láske, harmónii s prirodzenou intuíciou a kreativitou. Len v takomto milujúcom vzťahu muža a ženy a v bezpečnom prostredí sa deti vedia narodiť doma.

Snívali sme ďalej o Raji, kde sme spolu s deťmi nasledovali permakultúru, svojpomocne postavili malý zdravý domček, mali dobré vzťahy so susedmi, sadili stromy, učíli sa pestovať zeleninu a šetrne a zodpovedne zaobchádzať s vodou.

Keďže sny nemajú hranice, aj ten náš sen sa rozšíril o priateľov, ktorí nám chodili pomáhať, či už na záhradu, alebo stavbu a stali sa súčasťou našej komunity, v ktorej sme si vzájomne pomáhali a vymieňali skúsenosti, ako dosiahnuť čo najväčšiu spoločnú sebestačnosť.

V tomto sne sme boli takí vďační, že sme sa o tento kúsok šťastia radi podelili a organizovali sme detské tábory, rodinné koncerty a vzdelávacie podujatia.

Je rok 2024 a my ŽIJEME tento SEN a budeme v ňom pokračovať. 

... na ceste k-do-statku

statok-odorica-hmla.jpg

Zázračne miesto Odorica

Polosamota pri Levoči

Usadlosť OdoRica a náš permakultúrny raj sa nachádza v nadmorskej výške 680 m.n.m v trojuholníku medzi obcami Harichovce - Levoča - Spišský Hrhov, na úpätí Medvedích vrchov, pri prameni Odorice. Ide o bývalý majer grófa Czákyho zo Spišského Hrhova vybudovaný v 19. storočí.

Tu sme si našli kus RODnej zeme a zamilovali sa do krásnej scenérie. Spoločne so susedmi toto miesto zveľaďujeme.

odorica-hry-leto.jpg

Chceme byť komunitne sebestační

Spájame sa s inými rodinami a navzájom si pomáhame

Naším cieľom je prepojiť sa s inými rodinami v okolí a vytvoriť spoločenstvo ľudí, ktoré sa bude navzájom podporovať, vymieňať si vypestovanú úrodu, spoločne si vzdelávať deti v menšom kruhu domoškolákov a hlavne zažívať krásne chvíle v prírode, kde sa máme všetci čo naučiť.

Našimi aktivitami chceme inšpirovať ďalších ľudí, ktorí si založia podobné statky na Slovensku a Čechách a vzájomne sa všetci prepojíme v jeden krásny celok vedomých ľudí.

bottom of page