top of page

Živá múka 1. časť

Takéto pomenovanie múky si žiada detailnejší opis. Prečo živá? Možnože preto, lebo nás živí, vyživuje naše telo, plnohodnotne?


Je to múka, ktorú si melieme doma a má mnoho výhod. Ale poďme pekne poporiadku.

K zdravej strave sme sa dostali už dávno. Bolo to ešte v zahraničí, keď boli naše dni naplnené dosiahnutím výkonu na splácanie hypotéky. Vtedy sa nám nalomilo zdravie a začali sme pátrať po možnostiach lepšieho trávenia. Okrem vegetariánskej stravy sme sa zaujímali aj o kvalitu pečiva. Zamenili sme bielu múku za celozrnné pečivo, domáce koláče z kúpnej špaldovej múky. Ale stále tomu niečo chýbalo. Hlboko vo vnútri sme vedeli, že je tam ešte aj iná cesta.


Informácia o domácej čerstvo mletej múke si nás našla až keď sme sa vrátili domov na Slovensko. Čerstvo mletá plnohodnotná orieškovo voňavá múka. Hmm V hlave sme mali milión otázok. 21. storočie a budeme si mlieť doma múku? To ako? A kedy? A čo potom s ňou? Ale boli sme nadšení. Zapálil sa v nás plamienok zvedavosti, ale už to nebolo to pálenie záhy po rýchlo upečenom bielom pečive z mrazeného polotovaru zo supermarketu.

Dostali sme šancu vypestovať si vlastné zrno špaldy. Chlapi z lokálnej komunity rodín dali hlavy dokopy, urobil sa rozpočet, plán, našiel sa vhodný pozemok, tá správna odroda obilniny a išlo sa na vec.Nadšenie stúpalo. Dovtedy nepoznaný subjekt, sa stal dennodennou témou v našej rodine. Ale trebalo počkať ... ako hovorí Slovenské príslovie „treba vyčkať času, ako hus klasu“ ... tak dokým sme to všetko plánovali, zohnali sme si BIO zrno špaldy od dôveryhodného zdroja a začali sme mlieť doma. Kúpili sme si ručný mlynček a s nadšením nováčika sme sa pustili do prvého mletia. Hm 45min neskôr, svalovka na pravom ramene a hŕstka múky v miske. Tak sme mletie múky urobili „fun“ spoločnou rodinnou aktivitou a striedali sme sa všetci ... Ellu to bavilo a tak sme upiekli prvý chlebík. Kváskový.


Tú iskru v našich očiach si pamätáme dodnes. Chlebík rozvoniaval na celé mesto, kedže toho času sme bývali v podnájme v historickom centre mesta Spišská Nová Ves s najdlhším šošovkovitým námestím a najvyššou kostolnou vežou v Strednej Európe. (pozn. autora)


Ale vráťme sa ku špalde. Pečenie s čerstvo pomletou múkou bola výzva. Zdolali sme ju. Po pár nedokonalých tvaroch chlebíka sme sa dopracovali ku správnemu pomeru vody a múky. A aj za takúto radu sme vďační skúsenostiam gazdiniek z našej komunity rodín s ktorými si vzájomne pomáhame. Práve preto organizujeme celodňové workshopy na pečenie s touto čerstvo pomletou múkou, aby ďalšie rodiny ušetrili hodiny pokusov a omylov a mohli si so sebou odniesť kvalitný recept na upečenie zdravého chrumkavého špaldového chleba.


Teraz si už doma u nás na Statku OdoRica melieme na elektrickom mlynčeku (zatiaľ len pre vlastnú spotrebu) a pečieme z lokálne vypestovaného, a našou komunitou vyčisteného BIO obilia. Zrno je vypestované v ekologickom prostredí na Východnom Slovensku v blízkosti Levoče. Niekto by povedal, že toto je už iný level vnímania príjmu obživy. Áno aj je. Zistili sme, že keď vidíme ako naša poživeň rastie okolo nás, a my jej dávame tú potrebnú pozornosť, naše telo si to pamätá, vníma a lepšie nám trávi. Má nielen lepšiu, výraznejšiu vôňu, ale aj chuť. A tak je to so zeleninou, ovocím a aj so zrnom špaldy. V skratke spomenieme viac zachovalých živín, minerálov a plnohodnotný lepok.

Zrno skladujeme v papierových sáčkoch po 10kg v suchom domácom prostredí u nás v tiny house ... aj na to sa nájde miesto. Melieme raz mesačne približne 5kg múky. Mlynček sa dá nastaviť na hladkú, polohrubú alebo hrubú múku. A tá vôňa pri mletí sa nedá slovami opísať. Dostane Vás niekde do detstva, do časov kedy babky mleli doma alebo doniesli čerstvo pomletú múku od lokálneho mlynára. Ako z rozprávky Princezna ze mlejna (obľúbená rozprávka našej Elly). Keď spolu pozeráme túto rozprávku, a Eliške pomáha čertík s vreciami plnými múky, spolu sa na seba pozrieme a zasmejeme sa. A keď Eliška pečie buchty hmm presne takúto vôňu máme aj my doma.  A verte nám, je iná. Pečenie z čerstvo pomletej múky je iné. Plnohodnotnejšie, vedomejšie, láskavejšie, citlivejšie ... veď vyskúšajte sami. Na sklade máme ešte zásoby zrna BIO špaldy a radi Vám poradíme aj s kúpou mlynčeka. Alebo je to dobrá téma na ďalší blog. Napr. ako si správne vybrať mlynček, Ako mlieť múku, recepty na pečenie z čerstvo pomletej múky, uskladnenie obilia, skladovanie múky, a pod.

Spolu sme na tej správnej ceste k dosiahnutiu komunitnej sebestačnosti.

Ak by ste potrebovali poradiť s kúpou toho správneho mlynčeka, kúpou zrna BIO špaldy, alebo máte záujem zúčastniť sa workshopov kontaktujte nás na bioobilie@gmail.com

22 views0 comments

Comments


bottom of page