top of page

Ako ušetriť 12000 litrov pitnej vody. Nebojte sa separovať!

Updated: Feb 7

Štatistiky hovoria, že priemerný človek minie na spláchovanie záchoda denne 25l vody. To môže byť okolo 9-12tis litrov PITNEJ vody ročne a to len na spláchovanie. Pitnou vodou sa spláchuje prevažne na Slovensku.

Toto je jeden z najväčších dôvodov, prečo sme sa, u nás na Statku OdoRica, rozhodli pre suchý separačný a kompostovateľný záchod.


Vysvetlenie v skratke:

Suchý – nesplachuje sa pitnou vodou

Separačný – tekuté sa nemieša s tuhým

Kompostovateľný – tuhé palivo sa časom premení na kompost, ktorý je vhodný napr. k stromom

Jednoducho opísané: drevená kocka, v ktorej sú dve hranaté nádoby. Do prednej sa vlieva moč, ktorý sa zaleje trochou mydlovej alebo dažďovej vody a do zadnej sa kadí a zasypáva pilinami.


Ako vlastne takýto separačný systém vyzerá? 

Z internetu sme si kúpili separátor moču. Vyzerá ako taký lievik. Tento separátor sa namontuje do prednej časti záchodu. Pre ľudské telo v sede, je prirodzené, že moč ide dopredu. Vďaka tomuto akože „lieviku“ do ktorého cikáme, putuje moč do zbernej nádoby, ktorá je umiestnená pod separátorom. Takže moč nemá kam uniknúť, gravitácia mu pekne pomôže. Separátor pod záchodom je napojený na zbernú nádobu, ako keď vsuniete lievik do hrdla fľaše. (Vonku na latríne je lievik napojený na rúrku – tretivod, ktorý koknčí vzadu v zemi.)Tento separačný „lievik“ sa nasúva na poklop záchoda, (nie na záchodovú dosku) takže je vyberateľný alebo vysúvací. Vyrobili sme mu dve koľajničky, po ktorých sa vsúva ľahko a drží na správnom mieste. Koľajničky sú vyrobené z dreva a prišrubované na spodnú časť poklopu. Takýto systém sa ľahko udržiava hygienicky čistý. A samozrejme týmpádom nezapácha.

Po malej potrebe sa separátor zhora prepláchne trochou vody. Túto vodu vlejeme z vaničky do veľkej fľaše po detskom kúpeli. Fľašu máme položenú vedľa toalety. Hneď poruke, pripravenú na zaliatie po malej potrebe. Alebo môžte použiť aj dažďovú vodu. Takže ani takto nepoužívame pitnú vodu.


Vyprázdňovanie prednej zbernej nádoby, v ktorej je moč, záleží podľa počtu členov v rodine, alebo podľa používania WC. V zime vylievame moč každý deň. V lete cikáme aj vonku, buď do latriny, alebo ku plotu v záhrade.

Postup čistenia je jednoduchý.

Najprv vyklopíme záchodovú dosku. Celú ju vyčistíme. Potom zdvihneme tú vrchnú dosku separačného suchého záchoda. Vysunieme separátor, ktorý položíme do sprchy a prepláchneme čistou vodou. Alebo ho zoberieme von do vedra, v ktorom je dažďová voda. V teplých mesiacoch nechaváme separátor chvíľu odmočiť v starom záhradnom vedre s dažďovou vodou.

Potom zo záchoda vyberieme obidva nádoby. Tieto nádoby majú rúčky, na jednoduchý úchyt a prepravu. Jedna nádoba je s močom a druhá s tuhým palivom. Pod nádobami treba taktiež popratať. Niekedy sa stáva, že je na dne separačného suchého WC trochu rozsypaných pilín, alebo kvapka vody, ktorá prenikla zo zalievania. Veľmi zriedka sa stáva, že tam prenikne kvapka moču.


Prázdny záchod vystriekame domácim vyrobeným ekologicky rozložiteľným čistiacim prostriedkom. Všetko vytrieme dosucha. A ak sa nám chce, tak kvapneme kvapku esenciálneho oleja. My na vytieranie používame staré handry, ktoré si vyrobíme zo starých nepoužiteľných tričiek. Ak je záchod veľmi špinavý, tak ho najprv vytrieme toaletným papierom, ktorý potom hneď vyhodíme. Handry sa dajú vyplákať vonku vo vedre a potom vyprať v práčke.

Aby sme nezbudli na druhú „zadnú“ zbernú nádobu.

Druhá nádoba/vedro je taktiež hranatého tvaru, aby k sebe pasovali a šetrili miesto. Je umiestnená v zadnej časti suchej toalety. Pre rýchle používanie je otvorená a nemá viko. Dno nádoby je zasypané suchými pilinami, ktoré recyklujeme z dielne EcoDo. Piliny si nosíme vo vreciach a ukladáme ich do sucha pod dom tiny house. Je fajn mať extra vedierko naplnené suchými pilinami umiestnené pri kompostovateľnom záchode. Po veľkej potrebe naberieme do kovového hrčeka suché piliny a zasypeme hovienko (budúci kompost). Takto sa pach vstrebe do pilín a suché kompostovateľné separačné WC nezapácha.

Aj pre nás to zo začiatku bol kultúrny šok a práca navyše. Ale postupom času, a vlastným vedomým rozhodnutím sme sa naučili separačnú kompostovateľnú toaletu používať, čistiť a odstupom času nám už príde normálne a dokonca prirodzené, separovať a kompostovať.

Suché WC, kompostovateľný záchod, separačná toaleta, alebo nietko to nazýva aj „where shit happens“ je pre nás už bežná denná rutina, nad ktorou sa nezamýšlame. Tešíme sa z nášho rozhodnutia, šetrenia pitnej vody, výroby kompostu pre stromy, a v neposlednom rade z prepojenia sa s telesným cyklom a cycklom prírody*.*To čo zjeme sa vďaka nášmu telu premení na kompost, ktorý pomôže rastu ovocia, ktoré sa stane našou obživou, tú zjeme a naše telo nepotrené vykadí a stane sa znovu kompostom. Fascinujúce.

Veríme, že táto idea, ako aj tento článok, pomôže ľuďom zamyslieť sa nielen nad splachovaním. Odsledovať, koľkokrát denne taká bežná štvorčlenná rodina spláchuje. Je potreba spláchnuť každú malú cik potrebu napr. detskú? Aj u našej babky v bytovke sa pred nočným spaním všetci po sebe vycikáme a posledný to spláchne jedným spláchnutím. Alebo babka po kúpaní zbiera vodu do vedier a spláchuje postupne na druhý deň. U kamarátov v bytovke sme videli, že si umývajú ruky vo vani nad vedrom, ktorým potom spláchujú záchod. Aj to je nápad ako začať.


Ak máte nápady, ako šetriť spláchovanie, napíšte nám email, super téma na ďalši blog.


26 views0 comments

Comments


bottom of page